Resultat Totalt - Officiell 
 
  Tävling  Seriesimskval    Utskriftsdatum  09 juni 2014   
  Tävlingsort  Ystad    Utskriftstid  09:33   
  Arrangör  Ystads Simsällskap         
  Bassäng  25m         
  Tävlingsdatum  06 juni 2014         
 
 
Gren 1, 4X50m Medley Damer, Finaler 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
S 71  S71            2:11.22   
  Micaela Jönsson  2001      34.49        34.49   
  Victoria Jönsson  1999      33.94        1:08.43   
  Felicia Haynh  2000      32.91        1:41.34   
  Emilia Rönningdal  2002      29.88        2:11.22   
                     
Helsingborg  Helsingborgs Simsällskap            2:11.69   
  Julia Stenhård  2000      33.22        33.22   
  Alicia Lundblad  2001      35.83        1:09.05   
  Johanna Palmqvist  1999      31.00        1:40.05   
  Ebba Jälminger  2002      31.64        2:11.69   
                     
Vellinge-Näset  Vellinge-Näsets Simklubb            2:15.91   
  Frida Rödin  2000      34.72        34.72   
  Johanna Andersson  2002      40.97        1:15.69   
  Matilda Klintberg  1999      29.80        1:45.49   
  Ida Larsson  2002      30.42        2:15.91   
                     
Ystads SS  Ystads Simsällskap            2:30.49   
  Maja Åkesson  2002      37.14        37.14   
  Tilde Larsson  2001      1:19.23        1:56.37   
  Sara Melgar  2002                 
  Lucie Ghanem  2002      2:30.49        2:30.49   
                     
                     
 
Gren 2, 4X50m Medley Herrar, Finaler 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Helsingborg  Helsingborgs Simsällskap            2:08.95   
  Gustaf Hansson  2001      33.38        33.38   
  Gustav Persson  2000      34.91        1:08.29   
  Gustav Lind  2002      33.60        1:41.89   
  Oskar Rasmusson  1999      27.06        2:08.95   
                     
Ystads SS  Ystads Simsällskap            2:11.01   
  Filip Christiansson  1999      1:08.05        1:08.05   
  Gustaf Persson  2001      1:02.96        2:11.01   
  Max Persson  2001                 
  Herman Nilsson  2002      2:11.01        2:11.01   
                     
S 71  S71            2:14.97   
  William Bevréus  2003      33.49        33.49   
  Philip Chen  2000      35.60        1:09.09   
  Alexander Trudov  1999      29.86        1:38.95   
  Noah Malmgren  2004      36.02        2:14.97   
                     
Vellinge-Näset  Vellinge-Näsets Simklubb            2:25.16   
  Johannes Strömberg  2002      35.71        35.71   
  Tim Linck-Riedhamer  2000      37.94        1:13.65   
  Hugo Stenskepp  2003      36.59        1:50.24   
  Emil Svensson  2002      34.92        2:25.16   
                     
                     
 
Gren 3, 50m Frisim Damer, Finaler 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Elin Kjellberg  2003  Ystads Simsällskap            36.07   
Wilma Nilsson  2004  S71            36.46   
Klara Rödin  2003  Vellinge-Näsets Simklubb            36.78   
Victoria Jablonski  2003  Helsingborgs Simsällskap            37.46   
Emma Nilsson  2004  Helsingborgs Simsällskap            37.54   
Olga Kertzscher Erlandsso  2004  Ystads Simsällskap            38.67   
Nellie Korunovska Skyttma  2004  Vellinge-Näsets Simklubb            38.94   
                     
 
Gren 4, 50m Frisim Herrar, Finaler 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Lucas Örmon  2003  Vellinge-Näsets Simklubb            35.15   
Gustav Conradsen  2003  Vellinge-Näsets Simklubb            35.35   
Hugo Stoltz  2004  Ystads Simsällskap            37.08   
Felix Cochinescu  2003  Helsingborgs Simsällskap            37.80   
Oscar Bevréus  2006  S71            40.24   
Erik Rasmusson  2003  Helsingborgs Simsällskap            42.95   
Axel Björnsson  2005  Ystads Simsällskap            44.16   
Malte Rönningdal  2005  S71            45.06   
                     
 
Gren 5, 100m Frisim Damer, Finaler 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Ida Larsson  2002  Vellinge-Näsets Simklubb    32.06        1:06.73   
Tilde Larsson  2001  Ystads Simsällskap    31.45        1:07.01   
Maja Jönsson  2001  Helsingborgs Simsällskap    31.93        1:07.84   
Emilia Rönningdal  2002  S71    32.05        1:07.91   
Moa Karlsson  2002  S71    33.00        1:08.89   
Ebba Jälminger  2002  Helsingborgs Simsällskap    34.22        1:11.21   
Hanna Paulsson  2002  Vellinge-Näsets Simklubb    37.23        1:19.28   
Maja Åkesson  2002  Ystads Simsällskap    37.39        1:20.48   
                     
 
Gren 6, 100m Frisim Herrar, Finaler 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Max Persson  2001  Ystads Simsällskap    30.54        1:02.98   
Johannes Strömberg  2002  Vellinge-Näsets Simklubb    32.25        1:07.02   
André Philipsson Eriksson  2001  Helsingborgs Simsällskap    33.06        1:09.45   
Isac Lindén  2001  Helsingborgs Simsällskap    32.33        1:09.62   
Anton Jansson  2002  Ystads Simsällskap    36.68        1:18.60   
Vladimir Radulescu  2001  S71    36.32        1:19.93   
Viktor Hansson  2003  Vellinge-Näsets Simklubb    39.75        1:25.42   
                     
 
Gren 7, 100m Frisim Damer, Finaler 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Rebecca Berggren-Nylund  1999  S71    29.45        1:01.14   
Johanna Palmqvist  1999  Helsingborgs Simsällskap    1:01.32        1:01.32   
Ellen Sandberg  1999  S71    1:01.45        1:01.45   
Matilda Klintberg  1999  Vellinge-Näsets Simklubb    1:01.69        1:01.69   
Moa Williamsson  2000  Helsingborgs Simsällskap    30.16        1:03.38   
Frida Rödin  2000  Vellinge-Näsets Simklubb    31.65        1:06.54   
Matilda Åkesson  1999  Ystads Simsällskap    1:06.98        1:06.98   
Karolina Nilsson  1999  Ystads Simsällskap    35.55        1:14.53   
                     
 
Gren 8, 100m Frisim Herrar, Finaler 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Filip Christiansson  1999  Ystads Simsällskap    27.84        58.51   
Hampus Olsson  2000  Helsingborgs Simsällskap    28.79        59.98   
Filip Eriksson  1999  Helsingborgs Simsällskap    28.72        1:00.47   
Joel Mörck  1999  S71    30.22        1:02.58   
Felix Hansson  2000  Ystads Simsällskap    29.68        1:02.70   
Tim Linck-Riedhamer  2000  Vellinge-Näsets Simklubb    32.31        1:07.69   
Marcus Paulsson  1999  Vellinge-Näsets Simklubb    36.02        1:17.18   
Tobias Wijk  2000  S71            DNS   
                     
 
Gren 9, 50m Bröstsim Damer, Finaler 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Michaela Ruzic  2003  S71            44.55   
Elin Kjellberg  2003  Ystads Simsällskap            44.65   
Filippa Philipsson Erikss  2003  Helsingborgs Simsällskap            47.14   
Nike Källkvist  2004  Vellinge-Näsets Simklubb            48.91   
Kajsa Söderholm  2004  Vellinge-Näsets Simklubb            49.08   
Cecilia P Kinberg  2003  Helsingborgs Simsällskap            49.82   
Alicia Hart  2005  S71            54.80   
Anna Melgar  2004  Ystads Simsällskap            58.07   
                     
 
Gren 10, 50m Bröstsim Herrar, Finaler 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Lukas Kjellnäs  2004  Helsingborgs Simsällskap            49.07   
Petter Jörud  2003  Vellinge-Näsets Simklubb            49.16   
Noah Malmgren  2004  S71            50.69   
Gustav Conradsen  2003  Vellinge-Näsets Simklubb            50.78   
Malte Rönningdal  2005  S71            1:00.67   
Linus Olsson Hansson  2003  Ystads Simsällskap            DNS   
Alexander Larsson  2003  Helsingborgs Simsällskap            DSQ   
Axel Björnsson  2005  Ystads Simsällskap            DSQ   
                     
 
Gren 11, 100m Bröstsim Damer, Finaler 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Micaela Jönsson  2001  S71    36.71        1:17.93   
Alicia Lundblad  2001  Helsingborgs Simsällskap    37.62        1:18.62   
Tilde Larsson  2001  Ystads Simsällskap    39.78        1:25.36   
Emma Vileus  2001  Vellinge-Näsets Simklubb    40.83        1:26.80   
Ida Kroon  2001  Helsingborgs Simsällskap    40.75        1:26.86   
Johanna Andersson  2002  Vellinge-Näsets Simklubb    42.51        1:29.48   
Moa Karlsson  2002  S71    44.93        1:33.88   
Lucie Ghanem  2002  Ystads Simsällskap    45.35        1:34.28   
                     
 
Gren 12, 100m Bröstsim Herrar, Finaler 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Max Persson  2001  Ystads Simsällskap    37.57        1:18.76   
Gustaf Persson  2001  Ystads Simsällskap    37.58        1:22.07   
Gustaf Hansson  2001  Helsingborgs Simsällskap    39.80        1:23.09   
Erik Simonsson  2004  Vellinge-Näsets Simklubb    1:07.22        2:24.66   
Eddie Nilsson  2003  Vellinge-Näsets Simklubb            DSQ   
Simon Bonnevier  2001  Helsingborgs Simsällskap            DSQ   
                     
 
Gren 13, 100m Bröstsim Damer, Finaler 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Rebecca Berggren-Nylund  1999  S71    36.23        1:16.15   
Victoria Jönsson  1999  S71    35.84        1:16.38   
Alicia Norberg Randowo  1999  Ystads Simsällskap    37.84        1:19.18   
Alva Ericsson  2000  Helsingborgs Simsällskap    39.20        1:22.90   
Matilda Klintberg  1999  Vellinge-Näsets Simklubb    38.84        1:22.90   
Moa Williamsson  2000  Helsingborgs Simsällskap    38.20        1:23.59   
Alicia Virgili  2000  Vellinge-Näsets Simklubb    43.09        1:33.16   
Ellen Åkesson  1999  Ystads Simsällskap    45.21        1:36.08   
                     
 
Gren 14, 100m Bröstsim Herrar, Finaler 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Gustav Persson  2000  Helsingborgs Simsällskap    35.88        1:15.08   
Måns Segerlund  2000  Helsingborgs Simsällskap    36.51        1:16.98   
Joel Mörck  1999  S71    37.34        1:17.32   
Collin Gingsjö  1999  Ystads Simsällskap    39.85        1:26.30   
Tim Linck-Riedhamer  2000  Vellinge-Näsets Simklubb    41.51        1:28.37   
Marcus Paulsson  1999  Vellinge-Näsets Simklubb    43.03        1:32.46   
Martin Stoltz  2000  Ystads Simsällskap    44.99        1:33.64   
Tobias Wijk  2000  S71            DNS   
                     
 
Gren 15, 50m Ryggsim Damer, Finaler 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Emma Nilsson  2004  Helsingborgs Simsällskap            42.26   
Klara Rödin  2003  Vellinge-Näsets Simklubb            43.31   
Elvira Eriksson  2003  Ystads Simsällskap            43.82   
Wilma Nilsson  2004  S71            44.14   
Estelle Allard  2003  Helsingborgs Simsällskap            45.98   
Maya Wallström  2004  Vellinge-Näsets Simklubb            46.41   
Anna Melgar  2004  Ystads Simsällskap            49.31   
Alicia Hart  2005  S71            1:00.75   
                     
 
Gren 16, 50m Ryggsim Herrar, Finaler 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
William Bevréus  2003  S71            33.05   
Hugo Stenskepp  2003  Vellinge-Näsets Simklubb            40.56   
Lucas Örmon  2003  Vellinge-Näsets Simklubb            43.69   
Hugo Stoltz  2004  Ystads Simsällskap            44.27   
Noah Malmgren  2004  S71            46.10   
Erik Rasmusson  2003  Helsingborgs Simsällskap            49.48   
Linus Olsson Hansson  2003  Ystads Simsällskap            DNS   
Lukas Kjellnäs  2004  Helsingborgs Simsällskap            DSQ   
                     
 
Gren 17, 100m Ryggsim Damer, Finaler 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Micaela Jönsson  2001  S71    36.02        1:15.07   
Clara Thomasson  2001  Helsingborgs Simsällskap    37.59        1:18.92   
Johanna Andersson  2002  Vellinge-Näsets Simklubb    39.06        1:20.32   
Emilia Rönningdal  2002  S71    38.48        1:21.38   
Maja Jönsson  2001  Helsingborgs Simsällskap    39.86        1:23.44   
Lisa Hansson  2001  Vellinge-Näsets Simklubb    41.14        1:28.27   
Sara Melgar  2002  Ystads Simsällskap    44.38        1:31.34   
Maja Åkesson  2002  Ystads Simsällskap    46.42        1:35.45   
                     
 
Gren 18, 100m Ryggsim Herrar, Finaler 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Gustaf Hansson  2001  Helsingborgs Simsällskap    34.28        1:11.25   
Gustav Lind  2002  Helsingborgs Simsällskap    36.84        1:15.60   
Johannes Strömberg  2002  Vellinge-Näsets Simklubb    37.54        1:17.56   
Emil Svensson  2002  Vellinge-Näsets Simklubb    42.78        1:27.98   
Herman Nilsson  2002  Ystads Simsällskap    43.90        1:29.04   
Anton Jansson  2002  Ystads Simsällskap            1:37.39   
Vladimir Radulescu  2001  S71    47.44        1:38.92   
                     
 
Gren 19, 100m Ryggsim Damer, Finaler 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Julia Stenhård  2000  Helsingborgs Simsällskap    33.55        1:08.97   
Emilia Christiansen  1999  S71    33.69        1:09.02   
Johanna Palmqvist  1999  Helsingborgs Simsällskap    34.37        1:10.88   
Alicia Norberg Randowo  1999  Ystads Simsällskap    36.02        1:13.74   
Victoria Jönsson  1999  S71    35.85        1:14.46   
Frida Rödin  2000  Vellinge-Näsets Simklubb    36.21        1:15.17   
Matilda Åkesson  1999  Ystads Simsällskap    38.15        1:18.07   
Maja Karlsson  1999  Vellinge-Näsets Simklubb    37.86        1:18.34   
                     
 
Gren 20, 100m Ryggsim Herrar, Finaler 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Alexander Trudov  1999  S71    31.14        1:03.60   
Filip Christiansson  1999  Ystads Simsällskap    32.26        1:07.66   
Philip Chen  2000  S71    33.55        1:09.39   
Oskar Rasmusson  1999  Helsingborgs Simsällskap    34.31        1:09.72   
Elis Ingvarsson  1999  Helsingborgs Simsällskap    33.65        1:09.77   
Axel Ståhl  2000  Vellinge-Näsets Simklubb    40.04        1:25.03   
Martin Stoltz  2000  Ystads Simsällskap    41.62        1:25.84   
Noel Ahlbin  2004  Vellinge-Näsets Simklubb            DSQ   
                     
 
Gren 21, 25m Fjärilsim Damer, Finaler 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Olga Kertzscher Erlandsso  2004  Ystads Simsällskap            17.48   
Victoria Jablonski  2003  Helsingborgs Simsällskap            18.30   
Cecilia P Kinberg  2003  Helsingborgs Simsällskap            18.51   
Michaela Ruzic  2003  S71            18.59   
Maya Wallström  2004  Vellinge-Näsets Simklubb            19.39   
Elvira Eriksson  2003  Ystads Simsällskap            19.75   
Nellie Korunovska Skyttma  2004  Vellinge-Näsets Simklubb            20.07   
Frida Christiansen  2003  S71            22.75   
                     
 
Gren 22, 25m Fjärilsim Herrar, Finaler 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
William Bevréus  2003  S71            14.11   
Hugo Stenskepp  2003  Vellinge-Näsets Simklubb            16.56   
Petter Jörud  2003  Vellinge-Näsets Simklubb            20.16   
Oscar Bevréus  2006  S71            20.66   
Felix Cochinescu  2003  Helsingborgs Simsällskap            21.29   
Alexander Larsson  2003  Helsingborgs Simsällskap            21.59   
                     
 
Gren 23, 50m Fjärilsim Damer, Finaler 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Fanny Lindfors  2002  S71            35.21   
Clara Thomasson  2001  Helsingborgs Simsällskap            35.29   
Emma Vileus  2001  Vellinge-Näsets Simklubb            35.64   
Ida Larsson  2002  Vellinge-Näsets Simklubb            35.64   
Emma Andersson  2002  Helsingborgs Simsällskap            36.19   
Anna-Louisa Permarker  2002  S71            36.84   
Lucie Ghanem  2002  Ystads Simsällskap            39.87   
Sara Melgar  2002  Ystads Simsällskap            40.25   
                     
 
Gren 24, 50m Fjärilsim Herrar, Finaler 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Simon Bonnevier  2001  Helsingborgs Simsällskap            33.83   
Gustav Lind  2002  Helsingborgs Simsällskap            34.29   
Gustaf Persson  2001  Ystads Simsällskap            34.43   
Emil Svensson  2002  Vellinge-Näsets Simklubb            39.25   
Herman Nilsson  2002  Ystads Simsällskap            42.90   
Viktor Hansson  2003  Vellinge-Näsets Simklubb            47.57   
                     
 
Gren 25, 50m Fjärilsim Damer, Finaler 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Emilia Christiansen  1999  S71            30.18   
Ellen Sandberg  1999  S71            30.36   
Rebecca Hesslevik  2000  Helsingborgs Simsällskap            31.47   
Julia Stenhård  2000  Helsingborgs Simsällskap            31.77   
Maja Karlsson  1999  Vellinge-Näsets Simklubb            36.99   
Karolina Nilsson  1999  Ystads Simsällskap            37.92   
Alicia Virgili  2000  Vellinge-Näsets Simklubb            38.92   
Ellen Åkesson  1999  Ystads Simsällskap            42.43   
                     
 
Gren 26, 50m Fjärilsim Herrar, Finaler 
 
Plac.  Namn  Född  Förening            Tid  Status 











 
Alexander Trudov  1999  S71            29.27   
Philip Chen  2000  S71            29.92   
Filip Eriksson  1999  Helsingborgs Simsällskap            31.11   
Elis Ingvarsson  1999  Helsingborgs Simsällskap            32.87   
Felix Hansson  2000  Ystads Simsällskap            34.48   
Collin Gingsjö  1999  Ystads Simsällskap            36.19   
Axel Ståhl  2000  Vellinge-Näsets Simklubb            44.44   
Noel Ahlbin  2004  Vellinge-Näsets Simklubb            46.53   
                     
 
Gren 27, 5x50 m frisim damer, Finaler 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
S 71  S71            2:34.74   
  Victoria Jönsson  1999      29.09        29.09   
  Wilma Nilsson  2004      36.42        1:05.51   
  Micaela Jönsson  2001      29.31        1:34.82   
  Emilia Rönningdal  2002      31.10        2:05.92   
  Felicia Haynh  2000      28.82        2:34.74   
                     
Vellinge-Näset  Vellinge-Näsets Simklubb            2:35.96   
  Frida Rödin  2000      30.25        30.25   
  Ida Larsson  2002      30.49        1:00.74   
  Matilda Klintberg  1999      28.23        1:28.97   
  Emma Vileus  2001      31.39        2:00.36   
  Klara Rödin  2003      35.60        2:35.96   
                     
Helsingborg  Helsingborgs Simsällskap            2:39.48   
  Julia Stenhård  2000      30.15        30.15   
  Maja Jönsson  2001      30.83        1:00.98   
  Ebba Jälminger  2002      32.38        1:33.36   
  Emma Nilsson  2004      37.94        2:11.30   
  Johanna Palmqvist  1999      28.18        2:39.48   
                     
Ystads SS  Ystads Simsällskap            2:50.68   
  Matilda Åkesson  1999      30.45        30.45   
  Heidi Gingsjö  2000      37.15        1:07.60   
  Tilde Larsson  2001      29.93        1:37.53   
  Maja Åkesson  2002      35.53        2:13.06   
  Olga Kertzscher Erlandsso  2004      37.62        2:50.68   
                     
                     
 
Gren 28, 5x50 m frisim herrar, Finaler 
 
Plac.  Namn  Född  Förening    50m        Tid  Status 











 
Helsingborg  Helsingborgs Simsällskap            2:33.43   
  Hampus Olsson  2000      27.45        27.45   
  Gustav Lind  2002      30.67        58.12   
  Gustaf Hansson  2001      30.19        1:28.31   
  Felix Cochinescu  2003      38.70        2:07.01   
  Oskar Rasmusson  1999      26.42        2:33.43   
                     
Ystads SS  Ystads Simsällskap            2:34.24   
  Filip Christiansson  1999      26.48        26.48   
  Max Persson  2001      29.05        55.53   
  Felix Hansson  2000      29.35        1:24.88   
  Herman Nilsson  2002      33.15        1:58.03   
  Hugo Stoltz  2004      36.21        2:34.24   
                     
S 71  S71            2:37.02   
  Alexander Trudov  1999      26.47        26.47   
  Philip Chen  2000      27.18        53.65   
  William Bevréus  2003      30.10        1:23.75   
  Noah Malmgren  2004      37.85        2:01.60   
  Vladimir Radulescu  2001      35.42        2:37.02   
                     
Vellinge-Näset  Vellinge-Näsets Simklubb            2:43.28   
  Tim Linck-Riedhamer  2000      29.34        29.34   
  Johannes Strömberg  2002      30.76        1:00.10   
  Emil Svensson  2002      34.88        1:34.98   
  Lucas Örmon  2003      35.14        2:10.12   
  Axel Ståhl  2000      33.16        2:43.28   
                     
                     
 
 

Skapad av WinGrodan 1.22.11  Utskriftsdatum  09 juni 2014 
Licensierad till: Ystads Simsällskap  Utskriftstid  09:33